شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران به صورت گام به گام

شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران به صورت گام به گام

شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران به صورت گام به گام

Blog Article

راهنمای ثبت شرکت در کشور ایران به صورت گام به گام
مقدمه
شروع کسب و کار در ایران یکی از مهم‌ترین اقدامات برای شروع بیزینس است. در این مطلب، به صورت جامع توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید.
گونه‌های شرکت‌های تجاری در ایراندر کشور ایران، انواع مختلف شرکت‌های بازرگانی وجود دارد که هر نوع ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند. در این راهنما، به معرفی مهمترین اقسام شرکت‌های تجاری در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی بزرگ
یکی از شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران، شرکت سهامی بزرگ است. در این گونه شرکت، بودجه به سهم‌ها تقسیم می‌شود و اعضا می‌توانند سهام‌ها را تهیه کنند و در سود و زیان بیزینس شریک شوند.

شرکت سهامی محدود
گونه دیگری از شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی کوچک است. در این گونه کسب و کار، سرمایه به قسمت‌های بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد شرکا محدود است و سهم قابل جابجایی در بازار سهام نمی‌باشند.

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت مسئولیت محدود، مدل دیگری از شرکت‌های کسب و کار در ایران است. در این نوع بیزینس، مسئولیت‌ها شرکا به مقدار اعتبار وارد شده در شرکت محدود می‌شود و شرکا در در صورت دیون بیزینس، تنها به مقدار بودجه وارد شده به شرکت مسئول خواهند بود.

شرکت تضامنی و همبسته
شرکت تضامنی یکی از انواع شرکت‌های تجاری می‌باشد که در این نوع، مسئولیت اعضا به اندازه کل بدهی‌ها کسب و کار است. در این نوع کسب و کار، هر یک از سهامداران مسئولیت بی‌پایانی در قبال دیون شرکت دارند.

شرکت نسبتی
شرکت نسبتی نوع دیگری از شرکت‌های کسب و کار است که در این نوع، مسئولیت شرکا به مقدار سهم الشرکه هر یک از آنها در شرکت در نسبت به کل دیون کسب و کار محدود می‌شود.

شرکت تعاونی
شرکت تعاونی یکی از گونه‌های شرکت‌های تجاری هست که با هدف برآورده کردن نیازهای سهامداران و ارتقاء شرایط اقتصادی آنها تشکیل می‌شود. در این گونه شرکت، سود به اندازه سهم الشرکه سهامداران بخش‌بندی می‌شود.

جمع‌بندی
در این مطلب، با گونه‌های متنوع شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران آشنا شدیم. هر کدام از این شرکت‌ها مشخصات و ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند که با توجه به ضرورت‌ها و هدف‌ها می‌توان نوع شرکت خود را گزینش کنید.


گام اول: انتخاب عنوان شرکت
نخستین گام در فرآیند تاسیس شرکت، انتخاب عنوان مناسب برای کسب و کار است. عنوان شرکت باید خاص باشد و با شرکت‌های دیگر متفاوت باشد.

مرحله دوم: تدوین اساسنامه
در این قسمت، باید اساسنامه شرکت خود را تنظیم کنید. این اساسنامه شامل مشخصات اعضا، نوع فعالیت، سرمایه اولیه و سایر موارد است.

گام سوم: ثبت در سامانه ثبت شرکت‌ها
بعد از نوشتن اساسنامه، باید مشخصات شرکت را در سیستم رسمی ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. برای این کار، باید به وبسایت رسمی سازمان ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.

چهارمین گام: گرفتن مجوزهای مورد نیاز
با توجه به نوع فعالیت شرکت، ممکن است نیاز به اخذ مجوزهای متعدد از ادارات مختلف داشته باشید. مجوزها شامل گواهی بهداشت، مجوزهای زیست محیطی و گواهی‌های فنی می‌شود.

پنجمین گام: ایجاد حساب بانکی
مرحله پایانی، باز کردن حساب بانکی به نام کسب و کار است. این حساب برای انجام تراکنش‌ها و مدیریت مالی شرکت ضروری.

نتیجه‌گیری
تاسیس شرکت در ایران با توجه به مراحل ذکر شده امکان‌پذیر است. امیدواریم این راهنما برای شما کارآمد باشد و بتوانید بیزینس خود را به آسانی تاسیس کنید.

منبع : نحوه ثبت شرکت

Report this page